05/26/2018 - شنبه 5 خرداد 1397  |   | ورود به سایت

 

كادميم Cd:

كادميم معمولاً بهمراه روي در طبيعت يافت مي‌شود و نسبت آن معمولاً 1:100 يا 1:1000 است. كادميم بعنوان محصول جانبي پالايش روي مي‌باشد. در سنگ‌هاي معدني خاصي از روي غلظت كادميم ممكن است به حدود 5 درصد برسد، بنابر اين 95 درصد از كادميم اوليه از توليد روي بدست مي‌آيد.

اثرات زيانبار و حاد بر دستگاه تنفسي بر اثر استنشاق غلظت mg/m3 1 از كادميم بوجود مي‌ايد و اثرات مزمن بر اين دستگاه بر اثر تماس با غلظت 20 در مدت 20 سال حاصل مي‌شود. در تماس‌هاي طولاني مدت با غلظت‌هاي پايين كادميم اثرات زيانباري بر ارگانيسم بدن مشاهده مي‌گردد بطوريكه وقتي غلظت مرطوب بر ديوارة كليه حدود 200 باشد اختلال در سيستم بوجود مي‌آيد. شيوع بيماري در بين 10 درصد جمعيت افراد مي‌تواند فقط بعلت ورود 50 كادميم به ازاء يك متر مكعب هوا قرار گيرد اتفاق مي‌افتد. تجمع كادميم در كليه باعث دفع زياد پروتئين هاي با مولكول كوچك مي‌شود.

آژانس بين‌المللي تحقيقات سرطاني (LARC) كادميم را در گروه B 2 سرطان‌زا قرار داده است. مشاهدات زيادي كه نشان دهندة خاصيت سرطان‌زايي كادميم در حيوانات باشد وجود دارد. همچنين مرگ و مير بر اثر سرطان‌ پروستات كه عامل آن كادميم مي‌باشد نيز مشاهده شده است. مطالعاتي در مورد اثرات كادميم بر ريه و شش نيز صورت گرفته است و مشخص گرديده كارگراني كه در كارخانجات توليد كادميم در تماس مستقيم با آن مي‌باشند مبتلا به سرطان ريه مي‌شوند.