05/26/2018 - شنبه 5 خرداد 1397  |   | ورود به سایت

 

زايلن:

زايلن با فرمول C6H4(CH3)2 مايعي بي‌رنگ، فرار، قابل اشتعال و خوش بو است که به دي متيل بنزن نيز معروف مي‌باشد که بسته به محل قرار گرفتن گروه های متیل روی حلقه بنزن، به نام های متازايلن، پارازايلن و اورتوزايلن شناخته می شوند.

زايلن يكي از 30 تركيب شيميايي است كه بصورت انبوه توليد مي‌شود و در صنايع توليد لاستيك، رنگ، چسب، جلادهنده، روان‌كننده و جوهر، ‌آبكاري، چرم و كاغذ، مواد شوينده و پاك كننده و انواع سوخت‌ها از تركيبات زايلن استفاده شده و به عنوان مكمل همراه بنزن به بنزين اضافه مي‌شود. ايزومرهاي زايلن به عنوان حلال‌هاي صنعتي و در واكنش‌هاي سنتزي به عنوان واسطه استفاده مي‌شوند .منابع متحرك، انواع سوخت و جايگاههاي عرضه سوخت‌، آتش‌سوزي در جنگل‌ها و نشت نفت به اقيانوس‌ها از عوامل انتشار زايلن می باشند.

اثرات:

  • اثرات حاد: بطور كلي عوارض حاد ناشي از تماس با زايلن شامل تأثير روي سيستم عصبي، سردرد ، خستگي ، كسالت ،‌تهوع، نفخ، سوزش چشم، بيني، گلو، اختلال در تعادل و تأخير در عكس‌العمل به محرك‌هاي بصري، سرخي و تورم پوست، بروز مشكل در تنفس و عملكرد ضعيف ريه‌ها، احساس افزايش دماي بدن، ترشح بزاق، رعشه، سرگيجه و عوارض قلبي، ناراحتي‌هاي معده، كليه و كبد مي‌باشد.
  • اثرات مزمن: بيشتر نتايج از عوارض زایلن بر روي كارگران شاغل در صنايع توليد و استفاده از زايلن بدست آمده است كه اين عوارض شامل خستگي چشم، بيني، گلو و پوست ، تورم پوستي و اختلالات عصبي، كليوي و كبدي مي‌باشد.