05/26/2018 - شنبه 5 خرداد 1397  |   | ورود به سایت

 

اتيل بنزن:

اتيل بنزن (C6H5C2H5) مايعي بي‌رنگ و قابل اشتعال مي‌باشد كه بويي مشابه بنزين دارد. اتيل بنزن در دماي اتاق تبخير شده و به راحتي مي‌سوزد و بيشتر در حالت مه دود در هوا موجود است. منبع اصلي توليد اتيل بنزن زغال سنگ ونفت خام مي‌باشد. انتشار اتيل بنزن در شهرهاي بزرگ و مراكز صنعتي بيشتر در اثر سوختن نفت و گاز و زغال سنگ و دفع اتيل بنزن در ضايعات برخي از كارخانجات صورت مي‌گيرد. عامل عمده انتشار اتيل بنزن، منابع متحرك و سوخت خودروها مي‌باشند و در فعاليت‌هاي صنعتي اتيل بنزن به عنوان ماده خام ، مكمل و يا حلال استفاده مي‌گردد.

اتيل بنزن در صنايع آبكاري، چاپ و رنگ ، لعاب كاري، كاغذ ، لاستيك، صنايع چوب و براق كننده‌ها به عنوان حلال مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همچنين در فرش بافي، رنگ سازي، براق‌كننده‌ها و آفت‌كش‌ها، مواد شوينده و پاك كننده، فرش و موكت ، لاستيك سازي ، صنايع چوب و در سوخت‌هاي مختلف از موارد دیگر استفاده اتیل بنزن می باشد.

اثرات:

  • اثرات حاد: بيشترين تأثيرات حاد ناشي از تنفس كوتاه مدت بخارات اتيل بنزن شامل چشم درد، گلودرد، سوزش مجاري تنفسي، احساس تنگي قفسه سينه، اختلالات عصبي، سرگيجه، بيهوشي، خواب آلودگي، خستگي، اختلال در تحرك مي‌باشد. تماس پوستي با اتيل بنزن باعث سوزش و سرخي، تاول و تورم‌هاي پوستي ‌شود. بيشتر اين عوارض پس از قطع تماس از بين مي‌رود ولي تماس مستمر باعث ايجاد اثرات شديد و مزمن مي‌گردد.
  • اثرات مزمن: اين اثرات ناشي از تأثير بلند مدت اتيل بنزن در غلظت‌هاي بالا بويژه سيستم گردش خون انسان¬ها مشاهده شده است و آزمايشات انجام شده بر روي حيوانات مشكلات كبد و كليه و خون و سيستم عصبي را نشان مي‌دهد از ديگر عوارض ناشي از اتيل بنزن، تورم و خشكي پوست، سردرد، خستگي و چشم درد مي‌باشد.