|
انتخاب زبان: فارسی English

چشم انداز: آسمان آبی برای تهران؛ هوای پاک برای زندگی

مأموریت: تلاش هدفمند برای بهبود کیفیت هوای تهران

در شرکت کنترل کیفیت هوا، ما متعهد هستیم تا با بهره مندی از سیستم مدیریت کیفیت هوا و تجربیات شهرهای موفق دنیا، زمینه‌های بازگشت آسمان آبی و هوای پاک به شهرمان را توسط مردم و سازمان‌های مسئول فراهم سازیم.نگاه اجمالی

شرکت کنترل کیفیت هوا در سال 1372 توسط شهرداری تهران تأسیس گردیده و در حال حاضر در ساختمانی به مساحت 517 مترمربع و در 4 طبقه دو واحدی در خیابان شهید مطهری، بعد از خیابان دکتر مفتح، انتهای خیابان مهرداد، شماره 2 واقع‌ شده است.

در سال 1392 هم‌زمان با تغییرات گسترده مدیریتی و به‌منظور چابک سازی، ساختار سازمانی شرکت از قالب وظیفه‌ای به ساختار ماتریسی متعادل تغییر و بر اساس آن در حال حاضر شرکت دارای دو معاونت و شش مدیریت وظیفه‌ای و 17 مدیر پروژه در قالب دفتر مدیریت پروژه (PMO) می‌باشد.

این شرکت علاوه بر اجرای پروژه های متعدد تخصصی، مطالعاتی - پژوهشی و اندازه گیری‌های متعدد و گوناگون، به‌طور عمده با بهره‌گیری از 21 ایستگاه سنجش آلودگی هوای فعال که در نقاط مختلف شهر تهران مستقر می‌باشند، مجموعه‌ای از چهار آلاینده گازی (CO-O3-SO2-NOx) و دو نوع آلاینده ذرات معلق (PM2.5- PM10 ) موجود در هوای شهر تهران را اندازه‌گیری نموده و پس از پردازش اطلاعات، وضعیت آلودگی هوای بر خط شهر تهران، از طریق وب سایت شرکت، اپلیکیشن های گوشی های هوشمند، شبکه های اجتماعی، تابلوهای نمایشگر شهری و خبرگزاری‌ها به اطلاع عموم می رسد.

راه اندازی سیستم پیش بینی آلودگی هوای شهر تهران در شرکت کنترل کیفیت هوا از سال 1391 آغاز شده و در حال حاضر مدل های هواشناسی و مدل های آلودگی هوا به صورت روزانه و به منظور پیش بینی وضعیت آلودگی هوا در حال اجرا می باشند. این سامانه همه روزه نتایج مربوط به پیش بینی وضعیت هواشناسی و غلظت آلاینده ها را در دو روز آینده محاسبه می نماید که دسترسی عموم مردم به این اطلاعات از طریق وب سایت شرکت صورت می گیرد.

این شرکت در راستای برنامه‌ریزی و تحقیق جهت كاهش و كنترل آلودگی صوتی در محیط‌های شهری و صنعتی نیز فعالیت نموده که در قالب تهیه و تدوین نقشه‌های آلودگی صوتی شهر تهران، راهبری 39 ایستگاه ثابت سنجش صوت و سنجش تراز متوسط صوت برای دوره زمانی روز و شب انجام می گردد که اطلاعات مربوط به آن از طریق وب‌سایت صوت شرکت در دسترس عموم مردم قرار داده می‌شود.